Aromaterapia

aromaterapia ako

Aromaterapia je liečenie ochorení koncentrovanými olejmi extrahovanými z rastlín a zo stromov. Tieto oleje sa nazývajú aj esencie, esenciálne oleje, éterické oleje, prírodné silice. Prírodné silice pomáhajú pri liečení dlhodobých, chronických chorôb a zdravotných problémov. Často majú úspech tam, kde klasické spôsoby liečenia nezabrali. Dokážu liečiť široké spektrum chorôb.

Odporúčame používať iba kvalitné 100% prírodné silice, získané šetrným spôsobom. Kvalitné silice poznáme nielen podľa ceny, ale predovšetkým podľa toho, že ich môžeme použiť na telo alebo aj vnútorne užiť. V prírodných siliciach sú vysokokoncentrované rastlinné látky a ich použitie je dávkované po kvapkách, platí zásada radšej menej než viac. Prírodné silice nemajú vedľajšie účinky a žiadna z rastlinných látok obsiahnutá v siliciach nie je návyková.

Je však potrebné dávať si pozor na niektoré prírodné silice, ktoré môžu vyvolať u citlivých ľudí alergickú reakciu, môžu vyvolať problémy epileptikom, ľuďom so zvýšenou fotosenzibilitou (reakcia na slnku), ľuďom s nízkym alebo vysokým krvným tlakom a ľuďom s ťažšími obličkovými ochoreniami. Tehotné ženy a deti by mali byť opatrné pri používaní silíc, odporúčame polovičné až tretinové dávkovanie. Vysoké dávky silíc môžu spôsobiť až omamné účinky, dráždiť pokožku, pľúca a dýchacie ústrojenstvo.

Výborné sú prírodné silice od firmy Hanus, získané jednoduchou (jednou) destiláciou s vodnou parou, prípadne lisovaním s následným mechanickým odstredením. Takéto silice majú označenie „NATURAL“ a sú 100% prírodné so zachovaním veľkého množstva aktívnych látok. Tuhnutie niektorých druhov silíc ako céder, kadidlo, pačuli, santal, vetiver a ylang-ylang je ich prirodzenou vlastnosťou a sú znakom vysokej kvality.

aromaterapia ako

Spôsoby použitia silíc

Aromalampa

Pri odparovaní silíc v aromalampe prenikajú vonné a liečivé látky do organizmu nosom a pokožkou, aj veľmi malé množstvo silice má svoj účinok a pôsobenie na telo i dušu.

Aromolampa je nádoba s vodou ohrievaná kahancom. Do vody sa pridáva silica v množstve tri až štyri kvapky. Kahance odporúčame kupovať kvalitné, bez zápachu, biele, na vnútorné použitie, tzv. čajové. Horia 4 až 8 hodín. Vonkajšie kahance nikdy nepoužívajte v domácnosti, obsahujú látky škodiace zdraviu, ktoré sa uvoľňujú pri horení do ovzdušia. Nádoba na vodu by mala byť dostatočne veľká, aby sa voda neodparila skôr, ako vyhorí kahanec, inak môže prasknúť!

Aromatické šperky

Zvyčajne sú to malé nádoby, do ktorých sa zmestí pár kvapiek silíc, tie sa postupne odparujú pri nosení. Dajú sa kúpiť aj rôzne šperky vyrobené z dreva, ktoré sú napustené silicami.

Inhalácia

Stanovený počet kvapiek silice pridajte do 1 litra horúcej vody v plochej nádobe a vdychujte výpary po 10 minút štyrikrát za deň. Inhalovanie môžete zintenzívniť prehodením uteráka cez hlavu.

Vnútorné použitie

Stanovený počet kvapiek silice rozmiešame v 1 dl vody a kloktáme. Niektoré silice je možné použiť aj vnútorne, v tom prípade odporúčame užívať jeden- až trikrát denne a maximálne dva týždne.

Kúpeľ, sprcha

Stanovený počet kvapiek silice pridáme do 1 dcl mlieka alebo oleja, v malom uzatváracom pohári dobre rozmiešame, tesne pred kúpeľom vlejeme do vane a dobre premiešame s vodou. Relaxovať vo vani 15 až 20 minút. Pri sprchovaní je postup rovnaký, ale silice s mliekom vylejeme do dvojlitrovej nádoby, dobre premiešame a nanášame na telo hubkou, krátko sa osprchujeme a znova nanesieme silice na telo, opakujeme tri- až štyrikrát.

Sauna

Do vody na polievanie kameňov pridáme 4 až 8 kvapiek silíc.

Priame použitie neriedených prírodných silíc

Na postihnuté miesto nanesieme malé množstvo silice a jemne masírujeme. Používajte len tie silice, ktoré sú na to určené, informácie získate buď priamo z fľašky silice, alebo v literatúre. Pri popáleninách, otvorených ranách a bolestivých poraneniach sa silica aplikuje do širšieho okolia, nikdy nie priamo na ranu. Silice, ktoré je možné použiť priamo na kožu bez riedenia: čajovníková silica, santal, levanduľa, pačuli a iné.

Použitie riedených prírodných silíc

Čisté prírodné silice sú veľmi koncentrované a odporúčame ich preto riediť. Na riedenie môžeme použiť rôzne druhy olejov, alkohol, mlieko, med a iné. Vo vode sa silice horšie rozpúšťajú. Kvalitné oleje na riedenie silíc: jojobový, mandľový, avokádový, z pšeničných klíčkov, z viniča hroznorodého, sezamový olej. Do 1 dcl oleja pridáme silice v množstve cca 10 – 25 kvapiek.

Takto si môžeme pripraviť masážne oleje na masáž tela, rúk, nôh, tváre a krku, pleťové vody, krémy, vlasové oleje. Vytvoriť si vlastné parfumy, kozmetiku, pohlcovače pachov, čistiace prostriedky, repelenty. Namiešané silice môžeme dať do rozprašovača a navoňať príbytok, pridať do vysávača a pod.

silica aromaterapia

Liečebné účinky silíc

AMYRIS

Západoindický santal, má antidepresívne a protizápalové účinky, pôsobí upokojujúco a sedatívne, pomáha pri akné a suchej pokožke, dezinfikuje. Fixuje vôňu.

BAZALKA

Najúčinnejšie aromaterapeutické nervové tonikum. Zvyšuje koncentráciu, osviežuje, pôsobí proti nervozite, úzkosti, nespavosti, pri bolestiach hlavy, migrénach. Pomáha pri problémoch dýchacej a tráviacej sústavy. Používa sa ako repelent a pri poštípaní hmyzom. Znižuje horúčku.

BERGAMOT

Pôsobí ako antidepresívum, proti úzkosti, nervovému napätiu. Pomáha pri liečení bronchitídy, angíny, znižuje horúčku, čistí vzduch v zafajčených miestnostiach. Podporuje hojenie a zacelenie rán, zmierňuje infekciu močových ciest.

BORIEVKA

Priaznivo pôsobí na vylučovaciu sústavu. Napomáha liečbu infekcií močových ciest. Podporuje odvod splodín látkovej premeny z tela, zmierňuje reumatizmus, opuchy, má čistiace účinky. Odbúrava stres, úzkosť.

CÉDER

Upokojuje, harmonizuje, dodáva silu v krízových obdobiach. Zmierňuje celulitídu. Pomáha proti bronchitíde, kašľu, kožným ochoreniam, vypadávaniu vlasov, lupinám, infekciám močových ciest.

CITRÓN

Pomáha aktivizovať obranný systém, stimuluje organizmus v boji s infekciou, používa sa pri prechladnutí, chrípke, kašli. Posilňuje nervový systém, používa sa na obnovu energie a pracovnej aktivity, pôsobí antidepresívne, osviežuje vzduch.

CYPRUS

Pôsobí ako antiseptikum, sedatívum. Má pozitívny vplyv na ženské pohlavné orgány, zmierňuje problémy súvisiace s menopauzou, bolestivou a príliš silnou menštruáciou. Používa sa pri problémoch dýchacích ciest.

ČAJOVNÍK TEA TREE OIL

Pomáha pri prechladnutí, infekciách horných a dolných dýchacích ciest, pleťových problémoch, pôsobí proti tvorbe lupín, má tíšiace a upokojujúce účinky, stimuluje imunitný systém. Používa sa na ošetrenie rán, popálenín, akné, ekzémov, herpesu, zápalov a poranení v ústnej dutine, krvácania ďasien, paradentózy, pri poštípaní hmyzom. Je najpoužívanejším prírodným antiseptikom. Utišuje bolesti hrdla, zubov, ďasien, ucha. Účinný je na baktérie, vírusy, huby, plesne.

ELEMI

Má protireumatické, antibakteriálne a tonizujúce účinky, urýchľuje hojenie rán, zápaly pokožky. Pomáha pri dýchaní, infekciách dýchacích ciest, suchom kašli, bronchitíde, vykašlávaní, zápale dutín. Upokojuje, posilňuje meditatívne stavy, pri masážach prekrvuje svaly.

EUKALYPTUS 

Pomáha pri liečení nachladnutia, nádche, kašli, chrípke, problémoch dýchacích ciest, bolestiach hlavy, vyčerpaní, neschopnosti sústrediť sa, reumatizme, znižuje horúčku, prečisťuje a osviežuje vzduch.

FENIKEL

Pomáha pri liečbe problémov tráviacej sústavy. Zmierňuje žalúdočnú nevoľnosť a kŕče, plynatosť, štikútanie, menštruačné bolesti. Priaznivo ovplyvňuje činnosť sleziny a žalúdka. Podporuje tvorbu mlieka pri dojčení.

GÁFROVNÍKOVÁ SILICA

Pomáha pri infekciách dýchacích ciest, kašli, reumatizme, svalových bolestiach a kŕčoch, podvrtnutí, zápaloch, akné. Stimuluje a prekrvuje, má antiseptické, antivirotické a baktericídne účinky. Pomáha aj ako repelent.

GAULTERIOVÁ SILICA

Reumatizmus, dna, svalové a kĺbové bolesti, kŕče, zápaly. Pomáha pri opare, migréne, znižuje krvný tlak, má dezinfekčné účinky.

GERÁNIUM

Pôsobí ako analgetikum, antiseptikum, antidepresívum. Oslabuje apatiu, úzkosť, stres. Zmierňuje artritídu, kožné ochorenia, hojí boľavé hrdlo. Pomáha pri menštruačných problémoch.

GRAPEFRUIT

Priaznivo ovplyvňuje tráviacu a vylučovaciu sústavu, pomáha proti celulitíde, nadváhe a obezite. Je vhodný pre osoby hľadajúce útočisko v jedle, ktoré ich upokojuje. Odstraňuje napätie, frustráciu, smútok.

HO SHO

Pomáha pri strese, nespavosti, bolestiach hlavy, svalovej únave. Má antimykotické a antibakteriálne účinky. Používa sa na zapálenú, citlivú pokožku, pri akné, jazvách, vráskach, starostlivosti o pleť.

JEDĽA

Pôsobí antisepticky, pomáha liečiť nachladnutie, ochorenia dýchacej sústavy, bronchitídu, rozpúšťa hlieny. Zmierňuje reumatizmus, používa sa na prekrvenie končatín prostredníctvom masáže.

KADIDLO

Má výrazný hojivý účinok na sliznice, pôsobí sedatívne, čistí vzduch, veľmi dobre účinkuje pri kašli, kataroch, laryngitíde, dýchavičnosti a prechladnutí. Posilňuje imunitný systém a horné dýchacie cesty, hojí rany, používa sa pri meditáciách.

KAJEPUT

Pôsobí antisepticky, pomáha liečiť nachladnutie, ochorenia dýchacej sústavy, bronchitídu, bolesti hlavy. Kajeput je vhodný na prípravu saunových zmesí. Zmierňuje reumatizmus a artritídu.

KLINČEK

Používa sa pri nervovom a svalovom vypätí, vyčerpanosti. Pomáha pri reumatizme, dne, artritíde, zápaloch ďasien, problémoch s dýchaním, zmierňuje bolesti, žalúdočné problémy. Má silné antivírusové, antibakteriálne, antiseptické, protiplesňové a protizápalové účinky, posilňuje imunitu.

KORIANDER

Odstraňuje psychickú vyčerpanosť, má antidepresívne účinky, vyvoláva pocit istoty a pokoja. Priaznivo pôsobí na tráviacu sústavu. Pomáha zmierňovať bolesti svalov a kĺbov.

KOSODREVINA

Pomáha pri liečení nádchy, astmy, dýchacích ciest, reumy. Prekrvuje, zvyšuje imunitu, koncentráciu, povzbudzuje a osviežuje. Znižuje nervové napätie, dezinfikuje priestory. Pozitívne pôsobí na vlasy.

LEMONGRAS

Osviežuje, povzbudzuje pri vyčerpaní, strese. Podporuje koncentráciu, posilňuje zmysly. Pomáha pri svalových zraneniach, pomliaždeninách, opuchoch. Má repelentné účinky, používa sa v zafajčených priestoroch.

LEVANDUĽA

Pomáha proti nespavosti, depresii, pri bolestiach hlavy, strese, pri ťažkostiach dýchacieho a zažívacieho ústrojenstva, menštruačných bolestiach, spomaľuje starnutie, má hojivé účinky pri popálení a poštípaní hmyzom.

LIMETKOVÁ SILICA

Pomáha pri infekciách dýchacích ciest, bronchitíde, astme, zápaloch čelných dutín, močových ciest, reumatizme, bolestiach kĺbov, mastnej pokožke. Má antiseptické účinky, zmierňuje kŕče, posilňuje trávenie.

LITSEA CUBEBA

Má antidepresívne účinky. Podporuje koncentráciu, osviežuje, uvoľňuje stres, úzkosť, únavu, napätie, bolesť hlavy. Čistí vzduch, dezinfikuje, ničí plesne, pôsobí ako prevencia proti infekčným ochoreniam. Zmierňuje svalové napätie, bolesti, kŕče, opuchy nôh. Pôsobí ako afrodiziakum. Pomáha pri akné, mastnej pleti, drobných poraneniach, herpese.

MANDARÍNKA  

Psychicky stimuluje, je vhodná pri napätí, melanchólii, smútku. Osviežuje, uvoľňuje, pomáha pri liečbe migrény, zmierňuje svalové kŕče. Používa sa pri ošetrovaní strií, aj ako prevencia proti ich tvorbe.

MÄTA

Pomáha pri nevoľnosti, zažívacích problémoch, cestovnej slabosti, bolestiach hlavy, prechladnutí, chrípke, zápaloch horných dýchacích ciest. Ochladzuje organizmus, povzbudzuje mozgovú činnosť, zlepšuje pamäť. Znižuje horúčku, nervozitu a napätie, menštruačné bolesti.

MÄTA KUČERAVÁ

Povzbudzuje mozgovú činnosť, podporuje koncentráciu, osviežuje. Zmierňuje bolesti hlavy, migrény, zubné neuralgie, nevoľnosť, koliky, svrbenie. Pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, prechladnutí, nádche, kašli, reumatizme, uvoľňuje hlieny, zahrieva.

MEDOVKA

Má upokojujúce účinky, odstraňuje napätie, pomáha proti nespavosti, pri bolestiach hlavy. Podporuje trávenie, pomáha pri nevoľnosti, nadúvaní a štikútaní. Pomáha pri astmatických a menštruačných problémoch.

MUŠKÁTOVÁ ŠALVIA

Priaznivo pôsobí na kŕčové žily, hemoroidy, cievy, menštruáciu, menopauzu. Má antiseptické, dezinfekčné, protiplesňové a sedatívne účinky. Pomáha pri kŕčoch, depresiách, nervovom vypätí, podporuje rast vlasov.

PAČULI

Pomáha pri odstraňovaní stresu, úzkosti, nervového vyčerpania a nezáujmu o sex. Pôsobí ako afrodiziakum a antidepresívum. Posilňuje meditácie, meditatívny stav. Používa sa proti lupinám, mastným vlasom a celulitíde.

PETITGRAIN

Silica z pomarančových lístkov má upokojujúci účinok, pomáha pri nadmernom psychickom zaťažení, vyčerpanosti, úzkosti, podráždenosti. Používa sa na osvieženie, relaxáciu, pozdvihnutie nálady.

POMARANČ

Pôsobí blahodarne na nervovú sústavu, používa sa pri strese, nepokoji, strachu, smútku a úzkosti. Osviežuje, uvoľňuje, zmierňuje nespavosť. Pôsobí proti celulitíde, omladzuje a upokojuje pokožku. Pomáha pri vysokom tlaku, svalových kŕčoch, horúčke, posilňuje trávenie, činnosť srdca.

ROZMARÍN

Pomáha pri svalovej a psychickej únave, prechladnutí, chrípke, bolestiach hlavy, povzbudzuje činnosť mozgu, zlepšuje pamäť a schopnosť koncentrácie, podporuje čistú myseľ, zvyšuje sústredenie, odstraňuje úzkosť, pôsobí antidepresívne.

RUMANČEK

Patrí medzi najvšestrannejšie oleje, má výrazné protizápalové vlastnosti, pôsobí na trávenie, nadúvanie, podporuje potenie, je vhodný pri zimnici, na hemeroidy, menštruačné bolesti, depresie, prerezávanie zúbkov, pri zápale nosnej sliznice, dobre pôsobí na pečeň a slezinu, podporuje tvorbu bielych krviniek. Používame ho na suchú a citlivú pleť, pri akné, ekzémoch.

RUŽOVÉ DREVO

Pomáha proti nervozite, stresu, nespavosti, zmierňuje bolesti hlavy. Pôsobí antisepticky, napomáha hojenie rán. Priaznivo pôsobí na suchú a ochabnutú pleť.

SANTAL

Vôňa santalového dreva pozdvihuje náladu, odháňa úzkosť, vyvoláva záujem o sex. Pomáha pri liečení nachladnutia, ochoreniach dýchacej sústavy, nevoľnosti. Má pozitívne účinky na močovú sústavu, používa sa na relaxáciu.

ŠALVIA

Prispieva k emocionálnemu povzneseniu, účinkuje ako afrodiziakum. Pomáha pri krčných infekciách, tlmí menštruačné bolesti, zabraňuje nadmernému poteniu.

ŠKORICA

Pôsobí antidepresívne, proti únave, skľúčenosti, strachu. Prečisťuje dýchacie cesty, zmierňuje svalové a reumatické bolesti, zápaly ďasien. Zabraňuje poteniu, uvoľňuje kŕče, prekrvuje pokožku. Má repelentné účinky, je mierne afrodiziakum.

TYMIÁN

Odstraňuje únavu, apatiu a strach, zvyšuje sebadôveru. Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest, nádche, kašli, zápaloch dutín, bronchitíde, prináša úľavu pri reumatických a artritických bolestiach. Priaznivo pôsobí na tráviacu sústavu.

VETIVER

Má regeneračné a zvláčňujúce účinky, pôsobí na strie, akné a mastnú pleť, má repelentné účinky, pomáha pri poraneniach kože, rozrušenosti, depresiách, stavoch úzkosti. Používa sa pri artritíde, reumatizme, svalových a kĺbových bolestiach.

YLANG-YLANG

Ylang-ylang znamená kvet kvetov. Olej účinkuje ako afrodiziakum i antidepresívum. Používa sa pri problémoch impotencie a frigidity. Má tendenciu znižovať krvný tlak. Urýchľuje rast vlasov, pomáha pri kožných problémoch.

YZOP

Infekcie dýchacích ciest, astma, angína, kašeľ, nádcha, reumatizmus, depresie, podporuje trávenie, pomáha pri hojení rán, herpese a nadmernom potení sa.

púpava aromaterapia

Upokojujúci

 • Levanduľa 4 kv.
 • Ylang ylang 1 kv.
 • Kadidlo 2 kv.
 • Medovka 2 kv.

Dobrá nálada

 • Ylang ylang 2 kv.
 • Pomaranč 4 kv.
 • Bazalka 2 kv.
 • Levanduľa 3 kv.

Psychická únava a vyčerpanie

 • Mandarinka 5 kv.
 • Citrón 4 kv.
 • Bazalka 3 kv.
 • Geranium 2 kv.

Pri depresiách

 • Levanduľa 5 kv.
 • Ylang ylang 2 kv.
 • Ružové drevo 3 kv.
 • Muškátovo – šalviová 2 kv.

Strach a úzkosť

 • Levanduľa 4 kv.
 • Vetiver 2 kv.
 • Ylang ylang 3 kv.
 • Medovka 3 kv.
 • Amyris 2 kv. ( Santal )

Kožné poranenia, ekzémy

 • Levanduľa 3 kv.
 • Ružové drevo 3 kv.
 • Rumanček 2 kv.
 • Ceder 2 kv.
 • Čajovníková silica 3 kv.

Očistný

 • Bergamot 2 kv.
 • Ružové drevo 5 kv.
 • Kadidlo 1 kv.
 • Rozmarín 1 kv.

Nachladnutie

 • Mäta 5 kv.
 • Levanduľa 4 kv.
 • Bergamot 2 kv.
 • Eukalyptus 4 kv.

Infekcie dýchacích ciest

 • Bazalka 3 kv.
 • Bergamot 2 kv.
 • Citrón 3 kv.
 • Tymian 3 kv.

Nachladnutie a kašeľ

 • Kosodrevina 3 kv.
 • Jedľa 3 kv.
 • Mäta 3 kv.
 • Tymian 3 kv.

Svalové a kĺbové bolesti, únava, reumatizmus

 • Gaulteriová 3 kv.
 • Rozmarín 3 kv.
 • Rumanček 2 kv.
 • Tymian 3 kv.
 • Levanduľa 3 kv

Protizápalový

 • Rumanček 2 kv.
 • Kadidlo 3 kv.
 • Ylang ylang 2 kv.
 • Čajovníková silica 3 kv.
 • Geranium 3 kv.

Povzbudzujúci

 • Citrón 3 kv.
 • Mäta 5 kv.
 • Rozmarín 3 kv.

Čistenie pleti

 • Citrón 3 kv.
 • Ružové drevo 3 kv.
 • Levanduľa 3 kv.

Kŕče a menštruačné problémy

 • Muškátovo – šalviová 4 kv.
 • Medovka 4 kv.
 • Rumanček 2 kv.
 • Rozmarín 2 kv.
aromaterapia
Aromaterapia

Komentáre

O nás

Sme ľudia zaoberajúci sa duchovnou činnosťou, prácou s energiami, spoznávaniu zemských ako aj vesmírnych zákonitostí.

V roku 2007 sme založili Lotoscentrum, v ktorom sa venujeme poradenstvu, kontaktom s anjelskými bytosťami, bytosťami astrálneho sveta, očisťovaniu, spriechodňovaniu energií, liečeniu, diagnostike.

Svoj život sme zasvätili predovšetkým učeniu, odovzdávaniu duchovného poznania od základov až po vysoké duchovné poznanie.

Najnovšie články

Sledujte nás

Kontaktujte nás

Radi zodpovieme vaše prípadné otázky.